Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Forward AM

Ultrafuse PP

PP1 colourEnclosure recommended

Forward AM Ultrafuse PP costs from €48.65 at 2 shops, in 1 colour.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€48.65€69.502In stock

Specifications

Specifications for Ultrafuse PP
BrandForward AM
MaterialPP
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight700 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PP's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PP's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PP's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PP.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for Ultrafuse PP

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Forward AM

All Forward AM materials
  • Forward AMUltrafuse PLA

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €19.96/kg

    €14.97 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • Forward AMUltrafuse ABS

    750 g · 1.75 mm

    €39.93/kg

    €29.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse PLA Tough

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €38.75/kg

    €310.00 for 8 kg

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse ASA

    750 g · 1.75 mm

    €61.27/kg

    €45.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

Other PP with prices

All PP
  • FiberlogyPP

    750 g–2.5 kg · 1.75 mm

    €47.46/kg

    €118.64 for 2.5 kg

    in stock · 3 shops

  • PrusamentPP-CF

    25 g–1 kg · 1.75 mm

    €115.37/kg

    €74.99 for 650 g

    in stock · 3 shops

  • PrusamentPP-GF

    850 g · 1.75 mm

    €88.22/kg

    €74.99 for 850 g

    in stock · 3 shops

  • SpectrumPP

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €46.53/kg

    €34.90 for 750 g

    in stock · 3 shops