Forward AM Ultrasint PA11 rCF comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.
Colours1
Specifications
| Brand | Forward AM |
|---|---|
| Material | Composite |
| Net weight | 20 kg |
Slicer profile
No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Forward AM
All Forward AM materials- PLA
Forward AMUltrafuse PLA
750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€19.96/kg
€14.97 for 750 g
in stock · 3 shops
- ABS
Forward AMUltrafuse ABS
750 g · 1.75 mm
€39.93/kg
€29.95 for 750 g
in stock · 2 shops
- PLA
Forward AMUltrafuse PLA Tough
750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€38.75/kg
€310.00 for 8 kg
in stock · 2 shops
- ASA
Forward AMUltrafuse ASA
750 g · 1.75 mm
€61.27/kg
€45.95 for 750 g
in stock · 2 shops
Other Composite with prices
All Composite- Composite
FillamentumTimberfill
750 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€40.49/kg
€30.37 for 750 g
in stock · 1 shop
- Composite
ExtrudrXPETG CF
800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmCarbon fibre
€60.50/kg
€151.24 for 2.5 kg
in stock · 1 shop
- Composite
KexcelledThe K11 PEEK GF10
1 kg · 1.75 mmGlass fibre
€519.00/kg
€519.00 for 1 kg
in stock · 1 shop
- Composite
CreatBotPEEK-CF
1 kg · 1.75 mmCarbon fibre
€799.00/kg
€799.00 for 1 kg
in stock · 1 shop