Grossiste3D Nylon
Grossiste3D Nylon costs from €9.95 at 1 shop, in 3 colours.
Colours3
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €9.95 | €19.90 | 1 | Out of stock | |
| €9.95 | €19.90 | 1 | Out of stock | |
| €38.90 | €38.90 | 1 | Out of stock |
Specifications
| Brand | Grossiste3D |
|---|---|
| Material | Nylon (PA) |
| Diameter | 1.75 mm · 2.85 mm |
| Sold in | 500 g · 1 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PA.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Printers for Grossiste3D Nylon
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Grossiste3D
All Grossiste3D materials- PLA
Grossiste3DPLA
500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic, Translucent
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
- ABS
Grossiste3DABS
500 g–9 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic, Translucent
€10.80/kg
€5.40 for 500 g
in stock · 1 shop
- PETG
Grossiste3DPETG
500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent, Wood
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
- PLA
Grossiste3DPLA Silk
500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mmSilk
€16.70/kg
€8.35 for 500 g
in stock · 1 shop
Other Nylon (PA) with prices
All Nylon (PA)- Nylon (PA)
Bambu LabPA6-GF
1 kg · 1.75 mmGlass fibre
€62.99/kg
€62.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- Nylon (PA)
Bambu LabPA6-CF
500 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre
€82.99/kg
€82.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- Nylon (PA)
Bambu LabPAHT-CF
500 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre
€101.99/kg
€101.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- Nylon (PA)
PolymakerPolymide Copa PA6
750 g–1 kg · 1.75 mm
€92.67/kg
€69.50 for 750 g
in stock · 5 shops