- Product lines
- 39
- Colours on sale
- 236
- Per kilogram
- €10.80–€38.90
- Shops listing it
- 1
What it costs
The range across 25 lines with a confirmed price, at 1 shop quoting with VAT.
Cheapest right now: Grossiste3D ABS
Grossiste3D against the typical price
Too few of Grossiste3D's colours are priced to set against the typical price yet: that needs 10 colours of one material at 2 shops on the same day.
Where to buy1
Every shop we follow that lists this brand. That includes shops quoting without VAT, which the price range above leaves out, so there can be more here.
| Shop | Country | Colours listed | In stock now | Last checked | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Grossiste3DBrand's own store | France | 184 | 170 | today | Include VAT |
Colours236
All 236 coloursBlack15
See all 15 Black coloursWhite25
See all 25 White coloursGrey18
See all 18 Grey coloursOrange10
Yellow12
See all 12 Yellow coloursGreen20
See all 20 Green coloursBlue27
See all 27 Blue coloursPurple11
See all 11 Purple coloursPink5
Brown4
Silver6
Gold5
Bronze4
Copper2
Clear6
Multicolour27
See all 27 Multicolour colours- Ametrine Gold Red BlackGrossiste3D PLA Silk Tri Colour
- Blue PurpleGrossiste3D PLA Thermochromic
- Bubble Gum Cyan Pink YellowGrossiste3D PLA Matte Tri Colour
- Gray SilverGrossiste3D PLA Metallic
- Onyx Yellow Red BlueGrossiste3D PLA Silk Tri Colour
- Orange YellowGrossiste3D PLA Thermochromic
- Red PinkGrossiste3D PLA Silk
- Silver BlackGrossiste3D PLA Silk
- Spectre Black WhiteGrossiste3D PLA Matte Dual Colour
- White PurpleGrossiste3D PLA Photochromic
Not sorted into a family26
See all 26 Not sorted into a family coloursProduct lines39
- PLA
Grossiste3DPLA
500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic, Translucent
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
- PLA
Grossiste3DPLA Silk
500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mmSilk
€16.70/kg
€8.35 for 500 g
in stock · 1 shop
- PLA
Grossiste3DPLA Matte
500 g–3 kg · 1.75 mmMatte, Wood
€13.90/kg
€6.95 for 500 g
in stock · 1 shop
- PLA
Grossiste3DPLA Metallic
500 g–1 kg · 1.75 mmMetallic
€16.70/kg
€8.35 for 500 g
in stock · 1 shop
- PLA
Grossiste3DPLA Pastel
1 kg · 1.75 mm
€21.90/kg
€21.90 for 1 kg
in stock · 1 shop
- PLA
Grossiste3DPLA Translucent
500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
PETG5
- PETG
Grossiste3DPETG
500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent, Wood
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
- PETG
Grossiste3DPETG Matte
1 kg–5 kg · 1.75 mmMatte
€20.80/kg
€104.00 for 5 kg
in stock · 1 shop
- PETG
Grossiste3DPETG High Speed
1 kg–10 kg · 1.75 mm
€20.80/kg
€104.00 for 5 kg
in stock · 1 shop
- PETG
Grossiste3DPETG CF
800 g–5 kg · 1.75 mmCarbon fibre
No prices available
- PETG
Grossiste3DPETG Food Safe
500 g–10 kg · 1.75 mm
No prices available
ABS3
- ABS
Grossiste3DABS
500 g–9 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic, Translucent
€10.80/kg
€5.40 for 500 g
in stock · 1 shop
- ABS
Grossiste3DABS Fluorescent
500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
- ABS
Grossiste3DABS Glow
500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mmGlow in the dark
No prices available
TPU / Flex3
- TPU / Flex
Grossiste3DTPU
800 g–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent
€30.00/kg
€90.00 for 3 kg
in stock · 1 shop
- TPU / Flex
Grossiste3DTPU Food Safe
800 g–3 kg · 1.75 mm
No prices available
- TPU / Flex
Grossiste3DTPU Translucent
800 g · 1.75 mmTranslucent
No prices available
ASA1
- ASA
Grossiste3DASA
800 g–3 kg · 1.75 mm
€36.33/kg
€109.00 for 3 kg
in stock · 1 shop
HIPS1
- HIPS
Grossiste3DHIPS
500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
Nylon (PA)1
- Nylon (PA)
Grossiste3DNylon
500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€19.90/kg
€9.95 for 500 g
1 shop
PC1
- PC
Grossiste3DPC
500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent
€21.40/kg
€10.70 for 500 g
in stock · 1 shop
Spools
Across 39 filament lines with a size on sale. The empty reel is what a kitchen scale needs to tell you what is left.
| Net weight | 500 g (20 lines) · 800 g (6 lines) · 1 kg (33 lines) · 3 kg (10 lines) · 5 kg (9 lines) · 9 kg (1 line) · 10 kg (6 lines) |
|---|---|
| Empty reel | Not recorded yet |
| Refill available | Not for any line |
Reel material is not recorded yet.
Is this your brand?
If you work for Grossiste3D, claim this page and you can correct what it says and see how its products are doing.
Also written as (4)
Names shops use for this brand. The price matcher works from these, so a listing spelled any of these ways lands here.
- G3D
- G3D PRO
- Grossiste 3D
- Grossiste3D