Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Grossiste3D

Grossiste3D PLA

PLA30 coloursMetallicTranslucent

Grossiste3D PLA costs from €6.75 at 1 shop, in 30 colours.

Colours30

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock

Specifications

Specifications for Grossiste3D PLA
BrandGrossiste3D
MaterialPLA
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in500 g · 1 kg · 3 kg · 5 kg · 10 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Grossiste3D

All Grossiste3D materials
  • Grossiste3DABS

    500 g–9 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €10.80/kg

    €5.40 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Grossiste3DPETG

    500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €13.50/kg

    €6.75 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Grossiste3DPLA Silk

    500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €16.70/kg

    €8.35 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Grossiste3DPLA Matte

    500 g–3 kg · 1.75 mm

    €13.90/kg

    €6.95 for 500 g

    in stock · 1 shop

Other PLA with prices

All PLA
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 7 shops

  • PolymakerPastel Panchroma Matte PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 7 shops

  • Bambu LabPLA Pure

    1 kg · 1.75 mm

    €21.99/kg

    €21.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • eSUN3D PLA+

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €16.83/kg

    €50.49 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops