Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Material4Print

PETG

PETG3 colours

Material4Print PETG costs from €21.90 at 1 shop, in 3 colours. Prices checked yesterday.

Colours3

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€21.90€29.201In stock
€21.90€29.201In stock
€21.90€29.201In stock

Specifications

Specifications for PETG
BrandMaterial4Print
MaterialPETG
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €21.90lowest €21.90highest €21.90
€19.71€21.90€24.092026-09-212026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Material4Print

All Material4Print materials
  • Material4PrintASA

    750 g · 1.75 mm

    €34.53/kg

    €25.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • Material4PrintPMMA

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €34.53/kg

    €25.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • Material4PrintABS-PC

    750 g · 1.75 mm

    No prices available

  • Material4PrintESD ABS

    750 g · 1.75 mm

    No prices available

Other PETG with prices

  • PolymakerPolylite PETG

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.49/kg

    €20.49 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPETG HF

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 5 shops

  • ElegooPETG PRO

    1 kg · 1.75 mm

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooRAPID PETG

    250 g–3 kg · 1.75 mmTranslucent

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops