Nanovia PC/PTFE comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.
Colours1
Specifications
| Brand | Nanovia |
|---|---|
| Material | PC |
| Diameter | 1.75 mm · 2.85 mm |
| Sold in | 50 g · 500 g |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PC.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Printers for PC/PTFE
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Nanovia
All Nanovia materials- PLA
NanoviaPLA EF 3D850
50 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€35.65/kg
€26.74 for 750 g
in stock · 1 shop
- ABS
NanoviaABS EF
50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€60.26/kg
€30.13 for 500 g
in stock · 1 shop
- TPU / Flex
NanoviaIstroflex
50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€90.02/kg
€45.01 for 500 g
in stock · 1 shop
- PC
NanoviaPC V0
500 g–2 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€68.28/kg
€136.55 for 2 kg
in stock · 1 shop
Other PC with prices
All PC- PC
Bambu LabPC
1 kg · 1.75 mmTranslucent
€42.99/kg
€42.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- PC
Bambu LabPC FR
1 kg · 1.75 mm
€51.90/kg
€51.90 for 1 kg
in stock · 6 shops
- PC
ElegooPC-FR
1 kg–10 kg · 1.75 mm
€23.52/kg
€235.19 for 10 kg
in stock · 5 shops
- PC
ElegooPC
1 kg · 1.75 mmTranslucent
€22.40/kg
€223.99 for 10 kg
in stock · 5 shops