Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Nanovia

PEI Ultem 1010

PEI1 colour

Nanovia PEI Ultem 1010 comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for PEI Ultem 1010
BrandNanovia
MaterialPEI
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in50 g · 500 g

Slicer profile

No slicer profile for PEI: OrcaSlicer has no one generic PEI profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Nanovia

All Nanovia materials
  • NanoviaPLA EF 3D850

    50 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €35.65/kg

    €26.74 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • NanoviaABS EF

    50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.26/kg

    €30.13 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • NanoviaIstroflex

    50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €90.02/kg

    €45.01 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • NanoviaPC V0

    500 g–2 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €68.28/kg

    €136.55 for 2 kg

    in stock · 1 shop

Other PEI with prices

All PEI
  • PrusamentPEI 1010

    25 g–500 g · 1.75 mm

    €298.00/kg

    €149.00 for 500 g

    in stock · 3 shops

  • Fiberlogy9085 PEI

    1 kg · 1.75 mm

    €302.54/kg

    €151.27 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPEEK GF

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €423.50/kg

    €211.75 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPEEK

    250 g–2 kg · 1.75 mm

    €747.50/kg

    €373.75 for 500 g

    in stock · 1 shop