Skip to content
PrinterialsPrinterials home

PrimaCreator

Value UV / DLP Resin Standard

Standard Resin8 coloursTranslucent

PrimaCreator Value UV / DLP Resin Standard costs from €9.90 at 1 shop, in 8 colours. Prices checked yesterday.

Colours8

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€9.90—1In stock
€14.90—1In stock
€31.90—1In stock
€39.90—1In stock

4 more colours have no price we can compare.

Specifications

The maker has not published specifications we could confirm yet.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €9.90lowest €9.90highest €9.90
€2.90€44.90€86.902026-09-262026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from PrimaCreator

All PrimaCreator materials
  • PrimaCreatorPrimavalue ABS

    1 kg · 1.75 mm

    €17.56/kg

    €43.90 for 2.5 kg

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorNylonpower PA Primaselect PA6

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €59.80/kg

    €29.90 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorPrimaValue PLA+

    1 kg · 1.75 mmMatte

    €16.63/kg

    €49.90 for 3 kg

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorPrimavalue PETG

    1 kg · 1.75 mm

    €16.90/kg

    €16.90 for 1 kg

    2 shops

Other Standard Resin with prices

  • eSUNS200 Standard Resin

    1 kg

    €16.39/kg

    €16.39 for 1 kg

    in stock · 3 shops

  • ElegooStandard Resin

    1 kg–2 kg

    €19.19/kg

    €19.19 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • WinkleResin 10K

    1 kgTranslucent

    €34.99/kg

    €34.99 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • PrimaCreatorValue UV / DLP Resin Water Washable

    Translucent

    €11.90

    in stock · 1 shop