Skip to content
PrinterialsPrinterials home

REAL

PETG Recycled

PETG6 colours

REAL PETG Recycled costs from €29.50 at 1 shop, in 6 colours. Prices checked today.

Colours6

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€29.50€29.501In stock
€29.50€29.501In stock
€29.50€29.501In stock
€29.50€29.501In stock
€32.50€32.501In stock
€32.50€32.501In stock

Specifications

Specifications for PETG Recycled
BrandREAL
MaterialPETG
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €29.50lowest €29.50highest €29.50
€29.20€31.00€32.802026-09-262026-10-03

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from REAL

All REAL materials
  • REALPLA Sparkle

    500 g · 1.75 mmTranslucent, Sparkle

    €33.00/kg

    €16.50 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • REALASA Low Warp

    1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €15.80/kg

    €15.80 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPLA

    500 g–1 kg · 1.75 mmGlow in the dark

    €29.50/kg

    €29.50 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPLA Recycled

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €26.80/kg

    €134.00 for 5 kg

    in stock · 1 shop

Other PETG with prices

  • ElegooPETG PRO

    1 kg · 1.75 mm

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooRAPID PETG

    250 g–3 kg · 1.75 mmTranslucent

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPETG-GF

    1 kg · 1.75 mmGlass fibre

    €14.82/kg

    €148.17 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPETG Translucent

    1 kg–10 kg · 1.75 mmTranslucent

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 4 shops