Skip to content
PrinterialsPrinterials home
Product lines
19
Colours on sale
71
Per kilogram
€15.80–€91.00
Shops listing it
1

What it costs

The range across 14 lines with a confirmed price, at 1 shop quoting with VAT.

Cheapest right now: ASA Low Warp

Price per kilogram, across the offers we follow

Now from €15.80/kglowest €15.80/kghighest €15.80/kg
€8.28€53.40€98.522026-09-262026-10-03

Price per kilogram. Solid line: the cheapest offer. Dotted: the average. The band runs from the cheapest to the most expensive. It covers every spool and refill we follow for this brand, so it also moves when a shop adds or drops a listing.

REAL against the typical price

Too few of REAL's colours are priced to set against the typical price yet: that needs 10 colours of one material at 2 shops on the same day.

Where to buy1

Every shop we follow that lists this brand. That includes shops quoting without VAT, which the price range above leaves out, so there can be more here.

Shops that list REAL
ShopCountryColours listedIn stock nowLast checkedPrices
123-3DNetherlands6666todayInclude VAT

Colours71

Product lines19

PLA6

  • REALPLA Sparkle

    500 g · 1.75 mmTranslucent, Sparkle

    €33.00/kg

    €16.50 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • REALPLA

    500 g–1 kg · 1.75 mmGlow in the dark

    €29.50/kg

    €29.50 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPLA Recycled

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €26.80/kg

    €134.00 for 5 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPLA Matt

    500 g–1 kg · 1.75 mmMatte

    €34.50/kg

    €34.50 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPLA Tough

    500 g–5 kg · 1.75 mm

    €29.50/kg

    €29.50 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPLA Satin

    500 g · 1.75 mmSatin, Sparkle

    €55.00/kg

    €27.50 for 500 g

    in stock · 1 shop

PETG3

  • REALPETG Recycled

    1 kg · 1.75 mm

    €29.50/kg

    €29.50 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPETG

    500 g–1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €29.50/kg

    €29.50 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPC-PETG

    500 g–3 kg · 1.75 mm

    €46.33/kg

    €139.00 for 3 kg

    in stock · 1 shop

Other2

ASA1

  • REALASA Low Warp

    1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €15.80/kg

    €15.80 for 1 kg

    in stock · 1 shop

Composite1

Nylon (PA)1

  • REALPA

    500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €75.00/kg

    €37.50 for 500 g

    in stock · 1 shop

PEI1

PPSU1

  • REALPPSU

    500 g · 1.75 mm

    No prices available

PVA / BVOH1

  • REALPVA

    500 g · 2.85 mm

    €91.00/kg

    €45.50 for 500 g

    in stock · 1 shop

TPU / Flex1

  • REALTPU 98A

    500 g · 1.75 mm

    €89.00/kg

    €44.50 for 500 g

    in stock · 1 shop

Wood1

  • REALPLA Wood

    500 g · 1.75 mmWood

    €89.00/kg

    €44.50 for 500 g

    in stock · 1 shop

Spools

Across 19 filament lines with a size on sale. The empty reel is what a kitchen scale needs to tell you what is left.

What REAL spools weigh
Net weight500 g (16 lines) · 1 kg (8 lines) · 3 kg (1 line) · 5 kg (2 lines)
Empty reelNot recorded yet
Refill availableNot for any line

Reel material is not recorded yet.

Is this your brand?

If you work for REAL, claim this page and you can correct what it says and see how its products are doing.

Also written as (1)

Names shops use for this brand. The price matcher works from these, so a listing spelled any of these ways lands here.

  • REAL