Skip to content
PrinterialsPrinterials home

REAL

PLA Sparkle

PLA11 coloursTranslucentSparkle

REAL PLA Sparkle costs from €16.50 at 1 shop, in 11 colours. Prices checked today.

Colours11

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€16.50€33.001In stock
€27.50€55.001In stock
€27.50€55.001In stock
€27.50€55.001In stock
€27.50€55.001In stock
€27.50€55.001In stock
€27.50€55.001In stock
€27.50€55.001In stock
€27.50€55.001In stock
€27.50€55.001In stock
€27.50€55.001In stock

Specifications

Specifications for PLA Sparkle
BrandREAL
MaterialPLA
Diameter1.75 mm
Net weight500 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €16.50lowest €16.50highest €16.50
€15.40€22.00€28.602026-09-262026-10-03

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from REAL

All REAL materials
  • REALASA Low Warp

    1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €15.80/kg

    €15.80 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPLA

    500 g–1 kg · 1.75 mmGlow in the dark

    €29.50/kg

    €29.50 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPLA Recycled

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €26.80/kg

    €134.00 for 5 kg

    in stock · 1 shop

  • REALPETG Recycled

    1 kg · 1.75 mm

    €29.50/kg

    €29.50 for 1 kg

    in stock · 1 shop

Other PLA with prices

  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Marble, Neon

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA Plus

    250 g–5 kg · 1.75 mmTranslucent, Wood

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA MATTE

    250 g–1 kg · 1.75 mmMatte

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooRAPID PLA Plus

    250 g–5 kg · 1.75 mm

    €12.00/kg

    €119.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops