Redline Filament Holz PLA comes in 5 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.
Colours5
Best price per colour
No prices yet
Specifications
| Brand | Redline Filament |
|---|---|
| Material | PLA |
| Diameter | 1.75 mm |
| Sold in | 500 g · 1 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Redline Filament
All Redline Filament materials- PLA
Redline FilamentPLA
500 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmGlow in the dark, Translucent
€19.13/kg
€162.64 for 8.5 kg
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
- PETG
Redline FilamentPETG
500 g–2.3 kg · 1.75 mmGlow in the dark, Translucent
€24.31/kg
€55.91 for 2.3 kg
in stock · 1 shop
- ABS
Redline FilamentABS
1 kg · 1.75 mmGlow in the dark
€30.47/kg
€30.47 for 1 kg
in stock · 1 shop
- PLA
Redline FilamentPLA Glitzer
500 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent
€21.97/kg
€50.53 for 2.3 kg
in stock · 1 shop
Other PLA with prices
All PLA- PLA
ElegooPLA
250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Marble, Neon
€10.00/kg
€99.99 for 10 kg
in stock · 7 shops
- PLA
PolymakerPastel Panchroma Matte PLA
1 kg · 1.75 mmMatte
€15.36/kg
€15.36 for 1 kg
in stock · 7 shops
- PLA
eSUN3D PLA+
1 kg–5 kg · 1.75 mm
€16.83/kg
€50.49 for 3 kg
A refill is cheaper
in stock · 6 shops
- PLA
Bambu LabPLA Matte
1 kg · 1.75 mmMatte
€19.99/kg
€19.99 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 6 shops