Redline Filament PETG Matt costs from €30.49 at 1 shop, in 11 colours.
Colours11
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €30.49 | — | 1 | In stock | |
| €30.49 | — | 1 | In stock | |
| €30.49 | — | 1 | In stock | |
| €30.49 | — | 1 | Out of stock | |
| €30.49 | — | 1 | In stock | |
| €30.49 | — | 1 | In stock | |
| €30.49 | — | 1 | In stock | |
| €30.49 | — | 1 | In stock | |
| €30.49 | — | 1 | In stock | |
| €30.49 | — | 1 | In stock | |
| €30.49 | €30.49 | 1 | In stock |
Specifications
| Brand | Redline Filament |
|---|---|
| Material | PETG |
| Diameter | 1.75 mm |
| Net weight | 1 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Redline Filament
All Redline Filament materials- PLA
Redline FilamentPLA
500 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmGlow in the dark, Translucent
€19.13/kg
€162.64 for 8.5 kg
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
- PETG
Redline FilamentPETG
500 g–2.3 kg · 1.75 mmGlow in the dark, Translucent
€24.31/kg
€55.91 for 2.3 kg
in stock · 1 shop
- ABS
Redline FilamentABS
1 kg · 1.75 mmGlow in the dark
€30.47/kg
€30.47 for 1 kg
in stock · 1 shop
- PLA
Redline FilamentPLA Glitzer
500 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent
€21.97/kg
€50.53 for 2.3 kg
in stock · 1 shop
Other PETG with prices
All PETG- PETG
Bambu LabPETG HF
1 kg · 1.75 mm
€19.99/kg
€19.99 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 6 shops
- PETG
Bambu LabPETG Translucent
1 kg · 1.75 mmTranslucent
€18.44/kg
€18.44 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 6 shops
- PETG
Bambu LabPETG-CF
1 kg · 1.75 mmCarbon fibre
€35.99/kg
€35.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- PETG
PolymakerPETG
1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€17.35/kg
€17.35 for 1 kg
in stock · 5 shops