Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Redline Filament

Redline Filament PETG Wizard

PETG3 colours

Redline Filament PETG Wizard costs from €30.49 at 1 shop, in 3 colours.

Colours3

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€30.49€30.491In stock
€30.49€30.491In stock
€30.49€30.491In stock

Specifications

Specifications for Redline Filament PETG Wizard
BrandRedline Filament
MaterialPETG
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Redline Filament

All Redline Filament materials
  • Redline FilamentPLA

    500 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €19.13/kg

    €162.64 for 8.5 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • Redline FilamentPETG

    500 g–2.3 kg · 1.75 mm

    €24.31/kg

    €55.91 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

  • Redline FilamentABS

    1 kg · 1.75 mm

    €30.47/kg

    €30.47 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • Redline FilamentPLA Glitzer

    500 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €21.97/kg

    €50.53 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

Other PETG with prices

All PETG
  • PolymakerPolylite PETG

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.49/kg

    €20.49 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPETG HF

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • ElegooPETG PRO

    1 kg · 1.75 mm

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPETG Translucent

    1 kg · 1.75 mm

    €18.44/kg

    €18.44 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops