Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Redline Filament

Redline Filament PLA Wizard

PLA3 colours

Redline Filament PLA Wizard costs from €30.49 at 1 shop, in 3 colours.

Colours3

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€30.49€30.491In stock
€30.49€30.491In stock
€30.49€30.491In stock

Specifications

The maker has not published specifications we could confirm yet.

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Redline Filament

All Redline Filament materials
  • Redline FilamentPLA

    500 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €19.13/kg

    €162.64 for 8.5 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • Redline FilamentPETG

    500 g–2.3 kg · 1.75 mm

    €24.31/kg

    €55.91 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

  • Redline FilamentABS

    1 kg · 1.75 mm

    €30.47/kg

    €30.47 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • Redline FilamentPLA Glitzer

    500 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €21.97/kg

    €50.53 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

Other PLA with prices

All PLA
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 7 shops

  • PolymakerPastel Panchroma Matte PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 7 shops

  • eSUN3D PLA+

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €16.83/kg

    €50.49 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPLA Matte

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops