Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Redline Filament

Redline Filament TPU

TPU / Flex4 coloursDry storage recommendedDry before use

Redline Filament TPU costs from €30.49 at 1 shop, in 4 colours.

Colours4

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€30.49€60.981In stock
€30.49€60.981In stock
€30.49€60.981In stock
€30.49€60.981In stock

Specifications

Specifications for Redline Filament TPU
BrandRedline Filament
MaterialTPU / Flex
Diameter1.75 mm
Net weight500 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic TPU.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Redline Filament

All Redline Filament materials
  • Redline FilamentPLA

    500 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €19.13/kg

    €162.64 for 8.5 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • Redline FilamentPETG

    500 g–2.3 kg · 1.75 mm

    €24.31/kg

    €55.91 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

  • Redline FilamentABS

    1 kg · 1.75 mm

    €30.47/kg

    €30.47 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • Redline FilamentPLA Glitzer

    500 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €21.97/kg

    €50.53 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

Other TPU / Flex with prices

All TPU / Flex
  • Bambu LabTPU for AMS

    1 kg · 1.75 mm

    €39.99/kg

    €39.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • ElegooTPU 95A

    1 kg · 1.75 mm

    €13.00/kg

    €129.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabTPU 95A HF

    1 kg · 1.75 mm

    €34.99/kg

    €34.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooRapid TPU 95A

    1 kg · 1.75 mm

    €17.17/kg

    €85.84 for 5 kg

    in stock · 5 shops