Skip to content
PrinterialsPrinterials home

ROSA3D Filaments

PP GF30

PP2 coloursGlass fibreEnclosure recommended

ROSA3D Filaments PP GF30 costs from €57.09 at 1 shop, in 2 colours. Prices checked yesterday.

Colours2

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€57.09€81.551In stock
€57.09€81.551In stock

Specifications

Specifications for PP GF30
BrandROSA3D Filaments
MaterialPP
Diameter1.75 mm
Net weight700 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PP's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PP's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PP's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PP.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €57.20lowest €57.20highest €57.20
€51.48€57.20€62.922026-10-012026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from ROSA3D Filaments

All ROSA3D Filaments materials
  • ROSA3D FilamentsStarter PLA

    100 g–12 kg · 1.75 mmMetallic, Satin, Sparkle

    €14.54/kg

    €14.54 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsHigh Speed PETG

    100 g–4.5 kg · 1.75 mmTranslucent, Sparkle, Metallic

    €15.98/kg

    €47.95 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsMagic PLA

    300 g–1 kg · 1.75 mmMulticolour, Silk, Neon

    €30.38/kg

    €9.11 for 300 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsSilk PLA

    300 g–1 kg · 1.75 mmSilk, Multicolour

    €23.26/kg

    €11.63 for 500 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

Other PP with prices

  • FiberlogyPP

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €51.32/kg

    €38.49 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • PrusamentPP-CF

    25 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre

    €115.37/kg

    €74.99 for 650 g

    in stock · 2 shops

  • PrusamentPP-GF

    850 g · 1.75 mmGlass fibre

    €88.22/kg

    €74.99 for 850 g

    in stock · 2 shops

  • SpectrumPP

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €47.32/kg

    €35.49 for 750 g

    in stock · 1 shop