Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Sovol

Sovol UV Color Change PLA

PLA1 colour

Sovol UV Color Change PLA comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

The maker has not published specifications we could confirm yet.

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Sovol

All Sovol materials
  • SovolSilk PLA

    1 kg

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • SovolChameleon PLA

    1 kg

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • SovolGradient PETG

    1 kg–10 kg

    €13.80/kg

    €69.00 for 5 kg

    in stock · 1 shop

  • SovolGlow PLA

    1 kg–10 kg

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    in stock · 1 shop

Other PLA with prices

All PLA
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 7 shops

  • PolymakerPastel Panchroma Matte PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 7 shops

  • Bambu LabPLA Pure

    1 kg · 1.75 mm

    €21.99/kg

    €21.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • eSUN3D PLA+

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €16.83/kg

    €50.49 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops