Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Spectrum

PC/PTFE

Composite1 colour

Spectrum PC/PTFE comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for PC/PTFE
BrandSpectrum
MaterialComposite
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Spectrum

All Spectrum materials
  • SpectrumTPU S-Flex 90A

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €56.82/kg

    €28.41 for 500 g

    in stock · 5 shops

  • SpectrumPLA Premium

    1 kg–8 kg · 1.75 mm

    €14.60/kg

    €29.19 for 2 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

  • SpectrumPLA Premium HighSpeed

    1 kg · 1.75 mm

    €18.90/kg

    €18.90 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

  • SpectrumASA

    750 g–3 kg · 1.75 mm

    €16.36/kg

    €49.09 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 4 shops

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop