Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Tarfuse

PA CF10

Composite1 colourCarbon fibre

Tarfuse PA CF10 comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for PA CF10
BrandTarfuse
MaterialComposite
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Tarfuse

All Tarfuse materials
  • TarfusePA ESD

    500 g · 1.75 mm

    €62.86/kg

    €62.86 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • TarfuseENVI 1

    1 kg · 1.75 mm

    €20.99/kg

    €20.99 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • TarfusePOM

    500 g · 1.75 mm

    €89.80/kg

    €44.90 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • TarfusePA AM

    500 g · 1.75 mm

    No prices available

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • KexcelledThe K11 PEEK GF10

    1 kg · 1.75 mm

    €519.00/kg

    €519.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotPEEK-CF

    1 kg · 1.75 mm

    €799.00/kg

    €799.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop