Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Xenia Materials

XECARB PA12-CF-ST

Composite1 colourCarbon fibre

Xenia Materials XECARB PA12-CF-ST comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for XECARB PA12-CF-ST
BrandXenia Materials
MaterialComposite
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Xenia Materials

All Xenia Materials materials
  • Xenia MaterialsXELIGHT PEBA

    500 g · 1.75 mm

    €217.80/kg

    €108.90 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Xenia MaterialsXECARB PVDF-CF

    1 kg · 1.75 mm

    €471.90/kg

    €471.90 for 1 kg

    1 shop

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • KexcelledThe K11 PEEK GF10

    1 kg · 1.75 mm

    €519.00/kg

    €519.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotPEEK-CF

    1 kg · 1.75 mm

    €799.00/kg

    €799.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop