Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3NTR

Glass+

Composite1 colourGlass fibre

3NTR Glass+ costs from €235.95 at 1 shop, in 1 colour.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€235.95€235.951Out of stock

Specifications

Specifications for Glass+
Brand3NTR
MaterialComposite
Diameter2.85 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3NTR

All 3NTR materials
  • 3NTRPLA

    700 g · 2.85 mm

    €77.79/kg

    €54.45 for 700 g

    in stock · 1 shop

  • 3NTRABS FAST

    1 kg · 2.85 mm

    €50.82/kg

    €254.10 for 5 kg

    in stock · 1 shop

  • 3NTRELASTO 85

    1 kg · 2.85 mm

    €163.35/kg

    €163.35 for 1 kg

    1 shop

  • 3NTRELASTO 95

    1 kg · 2.85 mm

    €163.35/kg

    €163.35 for 1 kg

    1 shop

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • KexcelledThe K11 PEEK GF10

    1 kg · 1.75 mm

    €519.00/kg

    €519.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotPEEK-CF

    1 kg · 1.75 mm

    €799.00/kg

    €799.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop