Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filamentive

PPSU

PPSU1 colour

Filamentive PPSU comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for PPSU
BrandFilamentive
MaterialPPSU
Diameter1.75 mm
Net weight300 g

Slicer profile

No slicer profile for PPSU: OrcaSlicer has no one generic PPSU profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filamentive

All Filamentive materials
  • FilamentivePLA

    750 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €17.23/kg

    €12.92 for 750 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • FilamentiveReFill PLA Matte HS

    1 kg · 1.75 mmMatte

    €28.21/kg

    €28.21 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • FilamentiveABS

    €17.12/kg

    €39.38 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

  • FilamentivePETG

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €16.61/kg

    €38.21 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

Other PPSU with prices

  • PrimaCreatorPrimaselect PPSU

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €698.00/kg

    €349.00 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersPPSU

    200 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €393.33/kg

    €295.00 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • 3DXTECHPPSU

    1 kg · 1.75 mm

    €298.00/kg

    €149.00 for 500 g

    1 shop