Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Forward AM

Ultrafuse PPSU

PPSU1 colour

Forward AM Ultrafuse PPSU costs from €304.92 at 2 shops, in 1 colour.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€304.92€406.562In stock

Specifications

Specifications for Ultrafuse PPSU
BrandForward AM
MaterialPPSU
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for PPSU: OrcaSlicer has no one generic PPSU profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Forward AM

All Forward AM materials
  • Forward AMUltrafuse PLA

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €19.96/kg

    €14.97 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • Forward AMUltrafuse ABS

    750 g · 1.75 mm

    €39.93/kg

    €29.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse PLA Tough

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €38.75/kg

    €310.00 for 8 kg

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse ASA

    750 g · 1.75 mm

    €61.27/kg

    €45.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

Other PPSU with prices

All PPSU
  • 3DXTECHThermax PES

    500 g–2 kg · 1.75 mm

    €198.00/kg

    €99.00 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorPrimaselect PPSU

    1 kg · 1.75 mm

    €698.00/kg

    €349.00 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersPPSU

    200 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €393.33/kg

    €295.00 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • EnsingerTECAFIL PPSU

    500 g · 1.75 mm

    €647.08/kg

    €323.54 for 500 g

    in stock · 1 shop