Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filoalfa

Filoalfa Nylon

Nylon (PA)2 coloursEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

Filoalfa Nylon costs from €34.00 at 1 shop, in 2 colours.

Colours2

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€34.00€48.571In stock
€34.00€48.571In stock

Specifications

Specifications for Filoalfa Nylon
BrandFiloalfa
MaterialNylon (PA)
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in700 g · 2.5 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for Filoalfa Nylon

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filoalfa

All Filoalfa materials
  • FiloalfaPLA

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €33.60/kg

    €84.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaAlfapro

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €47.60/kg

    €119.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaPET-G

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.00/kg

    €85.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaABSpeciale

    700 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €55.71/kg

    €39.00 for 700 g

    in stock · 1 shop

Other Nylon (PA) with prices

All Nylon (PA)
  • Bambu LabPA6-GF

    1 kg · 1.75 mm

    €62.99/kg

    €62.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPA6-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €82.99/kg

    €82.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPAHT-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €101.99/kg

    €101.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • PolymakerPolymide Copa PA6

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €92.67/kg

    €69.50 for 750 g

    in stock · 5 shops