Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filoalfa

Filoalfa ABSpeciale

ABS8 coloursMetallicEnclosure recommended

Filoalfa ABSpeciale costs from €39.00 at 1 shop, in 8 colours.

Colours8

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€39.00€55.711In stock
€39.00€55.711In stock
€39.00€55.711In stock
€39.00€55.711In stock
€39.00€55.711In stock
€39.00€55.711In stock
€39.00€55.711In stock
€39.00€55.711In stock

Specifications

Specifications for Filoalfa ABSpeciale
BrandFiloalfa
MaterialABS
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in700 g · 2.3 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic ABS.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for Filoalfa ABSpeciale

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filoalfa

All Filoalfa materials
  • FiloalfaPLA

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €33.60/kg

    €84.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaAlfapro

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €47.60/kg

    €119.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaPET-G

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.00/kg

    €85.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaHIPS

    700 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.35/kg

    €79.00 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

Other ABS with prices

All ABS
  • Bambu LabABS

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • ElegooABS

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • PolymakerPolylite ABS

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.32/kg

    €20.32 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • eSUN3D ABS+

    1 kg · 1.75 mm

    €14.12/kg

    €14.12 for 1 kg

    in stock · 4 shops