Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filoalfa

Filoalfa Alfapro

Other11 coloursMetallic

Filoalfa Alfapro costs from €34.00 at 1 shop, in 11 colours.

Colours11

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€34.00€48.571In stock
€34.00€48.571In stock
€34.00€48.571In stock
€34.00€48.571In stock
€34.00€48.571In stock
€34.00€48.571In stock
€34.00€48.571In stock
€34.00€48.571In stock
€39.00€55.711In stock
2 more colours have no price we can compare.

Gray Metallic, Grey

Specifications

Specifications for Filoalfa Alfapro
BrandFiloalfa
MaterialOther
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in700 g · 2.5 kg

Slicer profile

No slicer profile for Other: OrcaSlicer has no one generic Other profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filoalfa

All Filoalfa materials
  • FiloalfaPLA

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €33.60/kg

    €84.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaPET-G

    700 g–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.00/kg

    €85.00 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaABSpeciale

    700 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €55.71/kg

    €39.00 for 700 g

    in stock · 1 shop

  • FiloalfaHIPS

    700 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €34.35/kg

    €79.00 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

Other Other with prices

All Other
  • SpectrumHDPE

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €79.90/kg

    €79.90 for 1 kg

    in stock · 4 shops

  • SpectrumPEBA

    800 g · 1.75 mm

    €81.13/kg

    €64.90 for 800 g

    in stock · 4 shops

  • ColorFabballPHA

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €41.99/kg

    €31.49 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • eSUN3D PEBA-90A

    800 g · 1.75 mm

    €87.38/kg

    €69.90 for 800 g

    in stock · 2 shops