Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Forward AM

Ultrafuse PET

PET6 colours

Forward AM Ultrafuse PET costs from €30.95 at 1 shop, in 6 colours.

Colours6

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€30.95€41.271In stock
€30.95€41.271In stock
€30.95€41.271Out of stock
€72.95€29.181Out of stock
€72.95€29.181Out of stock
1 more colour has no price we can compare.

White

Specifications

Specifications for Ultrafuse PET
BrandForward AM
MaterialPET
Diameter1.75 mm
Sold in750 g · 2.5 kg · 4.5 kg

Slicer profile

No slicer profile for PET: OrcaSlicer has no one generic PET profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Forward AM

All Forward AM materials
  • Forward AMUltrafuse PLA

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €19.96/kg

    €14.97 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • Forward AMUltrafuse ABS

    750 g · 1.75 mm

    €39.93/kg

    €29.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse PLA Tough

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €38.75/kg

    €310.00 for 8 kg

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse ASA

    750 g · 1.75 mm

    €61.27/kg

    €45.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

Other PET with prices

All PET
  • Bambu LabPET-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €92.52/kg

    €92.52 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPanchroma PET CoPE

    1 kg · 1.75 mm

    €11.21/kg

    €11.21 for 1 kg

    in stock · 4 shops

  • PolymakerFiberon PET-CF17

    750 g–3 kg · 1.75 mm

    €43.33/kg

    €129.99 for 3 kg

    in stock · 4 shops

  • PolymakerFiberon PET-GF15

    1 kg–3 kg · 1.75 mm

    €24.98/kg

    €74.95 for 3 kg

    in stock · 3 shops