Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Ensinger

TECAFIL PPSU

PPSU1 colour

Ensinger TECAFIL PPSU costs from €323.54 at 1 shop, in 1 colour.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€323.54€647.081In stock

Specifications

Specifications for TECAFIL PPSU
BrandEnsinger
MaterialPPSU
Diameter1.75 mm
Net weight500 g

Slicer profile

No slicer profile for PPSU: OrcaSlicer has no one generic PPSU profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Ensinger

All Ensinger materials
  • EnsingerTECAFIL PEEK VX

    500 g · 1.75 mm

    €677.60/kg

    €338.80 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • EnsingerTECAFIL PEEK EV

    500 g · 1.75 mm

    €677.60/kg

    €338.80 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • EnsingerTECAFIL PEEK EV CF30

    500 g · 1.75 mm

    €725.88/kg

    €362.94 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • EnsingerTECAFIL PEEK LDS

    500 g · 1.75 mm

    €725.88/kg

    €362.94 for 500 g

    in stock · 1 shop

Other PPSU with prices

All PPSU
  • 3DXTECHThermax PES

    500 g–2 kg · 1.75 mm

    €198.00/kg

    €99.00 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse PPSU

    750 g · 1.75 mm

    €406.56/kg

    €304.92 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorPrimaselect PPSU

    1 kg · 1.75 mm

    €698.00/kg

    €349.00 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersPPSU

    200 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €393.33/kg

    €295.00 for 750 g

    in stock · 1 shop