Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Grossiste3D

Grossiste3D ABS Fluorescent

ABS5 coloursEnclosure recommended

Grossiste3D ABS Fluorescent costs from €6.75 at 1 shop, in 5 colours.

Colours5

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock
€6.75€13.501In stock

Specifications

Specifications for Grossiste3D ABS Fluorescent
BrandGrossiste3D
MaterialABS
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in500 g · 1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic ABS.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for Grossiste3D ABS Fluorescent

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Grossiste3D

All Grossiste3D materials
  • Grossiste3DPLA

    500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €13.50/kg

    €6.75 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Grossiste3DABS

    500 g–9 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €10.80/kg

    €5.40 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Grossiste3DPETG

    500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €13.50/kg

    €6.75 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Grossiste3DPLA Silk

    500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €16.70/kg

    €8.35 for 500 g

    in stock · 1 shop

Other ABS with prices

All ABS
  • Bambu LabABS

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • ElegooABS

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • PolymakerPolylite ABS

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.32/kg

    €20.32 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • eSUN3D ABS+

    1 kg · 1.75 mm

    €14.12/kg

    €14.12 for 1 kg

    in stock · 4 shops