Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Grossiste3D

Grossiste3D HIPS

HIPS5 colours

Grossiste3D HIPS costs from €6.75 at 1 shop, in 5 colours.

Colours5

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€6.75€13.501Out of stock
€19.90€19.901In stock
€19.90€19.901In stock
€19.90€19.901In stock
€19.90€19.901In stock

Specifications

Specifications for Grossiste3D HIPS
BrandGrossiste3D
MaterialHIPS
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in500 g · 1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic HIPS.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Grossiste3D

All Grossiste3D materials
  • Grossiste3DPLA

    500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €13.50/kg

    €6.75 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Grossiste3DABS

    500 g–9 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €10.80/kg

    €5.40 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Grossiste3DPETG

    500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €13.50/kg

    €6.75 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Grossiste3DPLA Silk

    500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €16.70/kg

    €8.35 for 500 g

    in stock · 1 shop

Other HIPS with prices

All HIPS
  • FormFuturaEasyFil HIPS

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €35.39/kg

    €26.54 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • SpectrumHIPS-X

    1 kg · 1.75 mm

    €23.90/kg

    €23.90 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • FiberlogyHIPS

    850 g · 1.75 mm

    €24.96/kg

    €62.39 for 2.5 kg

    in stock · 2 shops

  • FillamentumHIPS Extrafill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €24.20/kg

    €60.50 for 2.5 kg

    in stock · 2 shops