Grossiste3D PC
Grossiste3D PC costs from €10.70 at 1 shop, in 4 colours.
Colours4
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €10.70 | €21.40 | 1 | Out of stock | |
| €10.70 | €21.40 | 1 | Out of stock | |
| €10.70 | €21.40 | 1 | In stock | |
| €12.95 | €25.90 | 1 | In stock |
Specifications
| Brand | Grossiste3D |
|---|---|
| Material | PC |
| Diameter | 1.75 mm · 2.85 mm |
| Sold in | 500 g · 1 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PC.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Printers for Grossiste3D PC
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Grossiste3D
All Grossiste3D materials- PLA
Grossiste3DPLA
500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic, Translucent
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
- ABS
Grossiste3DABS
500 g–9 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic, Translucent
€10.80/kg
€5.40 for 500 g
in stock · 1 shop
- PETG
Grossiste3DPETG
500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent, Wood
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
- PLA
Grossiste3DPLA Silk
500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mmSilk
€16.70/kg
€8.35 for 500 g
in stock · 1 shop
Other PC with prices
All PC- PC
Bambu LabPC
1 kg · 1.75 mmTranslucent
€42.99/kg
€42.99 for 1 kg
in stock · 6 shops
- PC
Bambu LabPC FR
1 kg · 1.75 mm
€51.90/kg
€51.90 for 1 kg
in stock · 6 shops
- PC
ElegooPC-FR
1 kg–10 kg · 1.75 mm
€23.52/kg
€235.19 for 10 kg
in stock · 5 shops
- PC
ElegooPC
1 kg · 1.75 mmTranslucent
€22.40/kg
€223.99 for 10 kg
in stock · 5 shops