Grossiste3D PETG Matte costs from €21.90 at 1 shop, in 9 colours.
Colours9
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €21.90 | €21.90 | 1 | In stock | |
| €21.90 | €21.90 | 1 | In stock | |
| €21.90 | €21.90 | 1 | In stock | |
| €21.90 | €21.90 | 1 | In stock | |
| €21.90 | €21.90 | 1 | In stock | |
| €21.90 | €21.90 | 1 | In stock | |
| €21.90 | €21.90 | 1 | In stock |
2 more colours have no price we can compare.
Green Military, Skin
Specifications
| Brand | Grossiste3D |
|---|---|
| Material | PETG |
| Diameter | 1.75 mm |
| Sold in | 1 kg · 5 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Grossiste3D
All Grossiste3D materials- PLA
Grossiste3DPLA
500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic, Translucent
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
- ABS
Grossiste3DABS
500 g–9 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic, Translucent
€10.80/kg
€5.40 for 500 g
in stock · 1 shop
- PETG
Grossiste3DPETG
500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent, Wood
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
- PLA
Grossiste3DPLA Silk
500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mmSilk
€16.70/kg
€8.35 for 500 g
in stock · 1 shop
Other PETG with prices
All PETG- PETG
PolymakerPolylite PETG
1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€20.49/kg
€20.49 for 1 kg
in stock · 6 shops
- PETG
Bambu LabPETG HF
1 kg · 1.75 mm
€19.99/kg
€19.99 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 6 shops
- PETG
ElegooPETG PRO
1 kg · 1.75 mm
€11.00/kg
€109.99 for 10 kg
in stock · 6 shops
- PETG
Bambu LabPETG Translucent
1 kg · 1.75 mmTranslucent
€18.44/kg
€18.44 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 6 shops