Grossiste3D PLA Translucent Multicolour costs from €7.45 at 1 shop, in 4 colours.
Colours4
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €7.45 | €14.90 | 1 | In stock | |
| €7.45 | €14.90 | 1 | In stock | |
| €7.45 | €14.90 | 1 | In stock | |
| €7.45 | €14.90 | 1 | In stock |
Specifications
| Brand | Grossiste3D |
|---|---|
| Material | PLA |
| Diameter | 1.75 mm |
| Sold in | 500 g · 1 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Grossiste3D
All Grossiste3D materials- PLA
Grossiste3DPLA
500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic, Translucent
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
- ABS
Grossiste3DABS
500 g–9 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic, Translucent
€10.80/kg
€5.40 for 500 g
in stock · 1 shop
- PETG
Grossiste3DPETG
500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent, Wood
€13.50/kg
€6.75 for 500 g
in stock · 1 shop
- PLA
Grossiste3DPLA Silk
500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mmSilk
€16.70/kg
€8.35 for 500 g
in stock · 1 shop
Other PLA with prices
All PLA- PLA
ElegooPLA
250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Marble, Neon
€10.00/kg
€99.99 for 10 kg
in stock · 7 shops
- PLA
PolymakerPastel Panchroma Matte PLA
1 kg · 1.75 mmMatte
€15.36/kg
€15.36 for 1 kg
in stock · 7 shops
- PLA
Bambu LabPLA Pure
1 kg · 1.75 mm
€21.99/kg
€21.99 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 6 shops
- PLA
eSUN3D PLA+
1 kg–5 kg · 1.75 mm
€16.83/kg
€50.49 for 3 kg
A refill is cheaper
in stock · 6 shops