Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Grossiste3D

Grossiste3D TPU Translucent

TPU / Flex1 colourTranslucentDry storage recommendedDry before use

Grossiste3D TPU Translucent comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Grossiste3D TPU Translucent
BrandGrossiste3D
MaterialTPU / Flex
Diameter1.75 mm
Net weight800 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic TPU.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Grossiste3D

All Grossiste3D materials
  • Grossiste3DPLA

    500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €13.50/kg

    €6.75 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Grossiste3DABS

    500 g–9 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €10.80/kg

    €5.40 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Grossiste3DPETG

    500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €13.50/kg

    €6.75 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Grossiste3DPLA Silk

    500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €16.70/kg

    €8.35 for 500 g

    in stock · 1 shop

Other TPU / Flex with prices

All TPU / Flex
  • Bambu LabTPU for AMS

    1 kg · 1.75 mm

    €39.99/kg

    €39.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabTPU 95A HF

    1 kg · 1.75 mm

    €34.99/kg

    €34.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooRapid TPU 95A

    1 kg · 1.75 mm

    €17.17/kg

    €85.84 for 5 kg

    in stock · 6 shops

  • SpectrumTPU S-Flex 90A

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €56.82/kg

    €28.41 for 500 g

    in stock · 5 shops