Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Material4Print

ABS-PC

PC2 coloursEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

Material4Print ABS-PC comes in 2 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours2

Specifications

Specifications for ABS-PC
BrandMaterial4Print
MaterialPC
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PC.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Material4Print

All Material4Print materials
  • Material4PrintASA

    750 g · 1.75 mm

    €34.53/kg

    €25.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • Material4PrintPMMA

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €34.53/kg

    €25.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • Material4PrintPETG

    750 g · 1.75 mm

    €29.20/kg

    €21.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • Material4PrintESD ABS

    750 g · 1.75 mm

    No prices available

Other PC with prices

  • ElegooPC-FR

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPC

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €42.99/kg

    €42.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPC FR

    1 kg · 1.75 mm

    €51.90/kg

    €51.90 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPC

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €22.40/kg

    €223.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops