Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Material4Print

ESD PLA

PLA1 colour

Material4Print ESD PLA comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for ESD PLA
BrandMaterial4Print
MaterialPLA
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Material4Print

All Material4Print materials
  • Material4PrintASA

    750 g · 1.75 mm

    €34.53/kg

    €25.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • Material4PrintPMMA

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €34.53/kg

    €25.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • Material4PrintPETG

    750 g · 1.75 mm

    €29.20/kg

    €21.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • Material4PrintABS-PC

    750 g · 1.75 mm

    No prices available

Other PLA with prices

  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Marble, Neon

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • AnycubicPLA Basic

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €14.90/kg

    €14.90 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPLA Matte

    1 kg · 1.75 mmMatte

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPanchroma Matte PLA

    1 kg–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMatte

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 5 shops