Mingda PET-GF comes in 7 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.
Colours7
Specifications
| Brand | Mingda |
|---|---|
| Material | Composite |
| Diameter | 1.75 mm |
| Net weight | 1 kg |
Slicer profile
No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Mingda
All Mingda materials- Other
MingdaS-Multi
1 kg–3 kg · 1.75 mm
€62.63/kg
€187.90 for 3 kg
in stock · 1 shop
- PETG
MingdaAdPETG Tough Light-Transmitting
1 kg · 1.75 mmTranslucent
No prices available
- PETG
MingdaAdPETG Tough Light-Blocking
1 kg · 1.75 mm
No prices available
- Composite
MingdaPET-CF
1 kg–3 kg · 1.75 mmCarbon fibre
No prices available
Other Composite with prices
All Composite- Composite
FillamentumTimberfill
750 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€40.49/kg
€30.37 for 750 g
in stock · 1 shop
- Composite
ExtrudrXPETG CF
800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmCarbon fibre
€60.50/kg
€151.24 for 2.5 kg
in stock · 1 shop
- Composite
KexcelledThe K11 PEEK GF10
1 kg · 1.75 mmGlass fibre
€519.00/kg
€519.00 for 1 kg
in stock · 1 shop
- Composite
CreatBotPEEK-CF
1 kg · 1.75 mmCarbon fibre
€799.00/kg
€799.00 for 1 kg
in stock · 1 shop