Nanovia PEI CF Ultem 1010 comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.
Colours1
Specifications
| Brand | Nanovia |
|---|---|
| Material | Composite |
| Diameter | 1.75 mm · 2.85 mm |
| Sold in | 50 g · 500 g |
Slicer profile
No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Nanovia
All Nanovia materials- PLA
NanoviaPLA EF 3D850
50 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€35.65/kg
€26.74 for 750 g
in stock · 1 shop
- ABS
NanoviaABS EF
50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€60.26/kg
€30.13 for 500 g
in stock · 1 shop
- TPU / Flex
NanoviaIstroflex
50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€90.02/kg
€45.01 for 500 g
in stock · 1 shop
- PC
NanoviaPC V0
500 g–2 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€68.28/kg
€136.55 for 2 kg
in stock · 1 shop
Other Composite with prices
All Composite- Composite
FillamentumTimberfill
750 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€40.49/kg
€30.37 for 750 g
in stock · 1 shop
- Composite
ExtrudrXPETG CF
800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmCarbon fibre
€60.50/kg
€151.24 for 2.5 kg
in stock · 1 shop
- Composite
KexcelledThe K11 PEEK GF10
1 kg · 1.75 mmGlass fibre
€519.00/kg
€519.00 for 1 kg
in stock · 1 shop
- Composite
CreatBotPEEK-CF
1 kg · 1.75 mmCarbon fibre
€799.00/kg
€799.00 for 1 kg
in stock · 1 shop