Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Nanovia

PEKK-A CF

Composite1 colourCarbon fibre

Nanovia PEKK-A CF comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for PEKK-A CF
BrandNanovia
MaterialComposite
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in50 g · 500 g

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Nanovia

All Nanovia materials
  • NanoviaPLA EF 3D850

    50 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €35.65/kg

    €26.74 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • NanoviaABS EF

    50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.26/kg

    €30.13 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • NanoviaIstroflex

    50 g–500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €90.02/kg

    €45.01 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • NanoviaPC V0

    500 g–2 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €68.28/kg

    €136.55 for 2 kg

    in stock · 1 shop

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • KexcelledThe K11 PEEK GF10

    1 kg · 1.75 mm

    €519.00/kg

    €519.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotPEEK-CF

    1 kg · 1.75 mm

    €799.00/kg

    €799.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop