PrimaCreator Primavalue PLA Glass Fiber comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.
Colours1
Specifications
| Brand | PrimaCreator |
|---|---|
| Material | Composite |
| Diameter | 1.75 mm |
| Net weight | 1 kg |
Slicer profile
No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from PrimaCreator
All PrimaCreator materials- ABS
PrimaCreatorPrimavalue ABS
1 kg · 1.75 mm
€17.56/kg
€43.90 for 2.5 kg
in stock · 2 shops
- Nylon (PA)
PrimaCreatorNylonpower PA Primaselect PA6
500 g–1 kg · 1.75 mm
€59.80/kg
€29.90 for 500 g
in stock · 2 shops
- PLA
PrimaCreatorPrimaValue PLA+
1 kg · 1.75 mmMatte
€16.63/kg
€49.90 for 3 kg
in stock · 2 shops
- Standard Resin
PrimaCreatorValue UV / DLP Resin Water Washable
500 g–1 kgTranslucent
€23.80/kg
€11.90 for 500 g
in stock · 2 shops
Other Composite with prices
All Composite- Composite
FillamentumTimberfill
750 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€40.49/kg
€30.37 for 750 g
in stock · 1 shop
- Composite
ExtrudrXPETG CF
800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmCarbon fibre
€60.50/kg
€151.24 for 2.5 kg
in stock · 1 shop
- Composite
KexcelledThe K11 PEEK GF10
1 kg · 1.75 mmGlass fibre
€519.00/kg
€519.00 for 1 kg
in stock · 1 shop
- Composite
CreatBotPEEK-CF
1 kg · 1.75 mmCarbon fibre
€799.00/kg
€799.00 for 1 kg
in stock · 1 shop