REAL PETG costs from €19.50 at 1 shop, in 2 colours. Prices checked today.
Colours2
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €19.50 | €39.00 | 1 | In stock | |
| €29.50 | €29.50 | 1 | In stock |
Specifications
| Brand | REAL |
|---|---|
| Material | PETG |
| Diameter | 1.75 mm |
| Sold in | 500 g · 1 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Price history
Across every colour of this filament
Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from REAL
All REAL materials- PLA
REALPLA Sparkle
500 g · 1.75 mmTranslucent, Sparkle
€33.00/kg
€16.50 for 500 g
in stock · 1 shop
- ASA
REALASA Low Warp
1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€15.80/kg
€15.80 for 1 kg
in stock · 1 shop
- PLA
REALPLA
500 g–1 kg · 1.75 mmGlow in the dark
€29.50/kg
€29.50 for 1 kg
in stock · 1 shop
- PLA
REALPLA Recycled
1 kg–5 kg · 1.75 mm
€26.80/kg
€134.00 for 5 kg
in stock · 1 shop
Other PETG with prices
- PETG
ElegooPETG PRO
1 kg · 1.75 mm
€11.00/kg
€109.99 for 10 kg
in stock · 5 shops
- PETG
ElegooRAPID PETG
250 g–3 kg · 1.75 mmTranslucent
€11.00/kg
€109.99 for 10 kg
in stock · 5 shops
- PETG
ElegooPETG-GF
1 kg · 1.75 mmGlass fibre
€14.82/kg
€148.17 for 10 kg
in stock · 5 shops
- PETG
ElegooPETG Translucent
1 kg–10 kg · 1.75 mmTranslucent
€11.00/kg
€109.99 for 10 kg
in stock · 4 shops