Skip to content
PrinterialsPrinterials home

REAL

PVA Plus

PVA / BVOH1 colourDry storage recommendedDry before use

REAL PVA Plus costs from €54.50 at 1 shop, in 1 colour.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€54.50€109.001In stock

Specifications

Specifications for PVA Plus
BrandREAL
MaterialPVA / BVOH
Diameter1.75 mm
Net weight500 g

Slicer profile

No slicer profile for PVA / BVOH: OrcaSlicer has no one generic PVA / BVOH profile to build it on.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €54.50lowest €54.50highest €54.50
€49.05€54.50€59.952026-09-262026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase. Only 9 days of prices so far.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from REAL

All REAL materials
  • REALPLA

    500 g–5 kg · 1.75 mm

    €24.99/kg

    €24.99 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • REALPLA Matt

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €24.99/kg

    €24.99 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • REALPETG

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €23.99/kg

    €23.99 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • REALPETG Recycled

    1 kg · 1.75 mm

    €23.99/kg

    €23.99 for 1 kg

    in stock · 2 shops

Other PVA / BVOH with prices

All PVA / BVOH
  • PolymakerPVA PolyDissolve S1

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €92.67/kg

    €69.50 for 750 g

    in stock · 4 shops

  • eSUN3D PVA

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €53.00/kg

    €26.50 for 500 g

    in stock · 3 shops

  • FiberlogyBVOH

    500 g · 1.75 mm

    €31.27/kg

    €31.27 for 1 kg

    in stock · 3 shops

  • Bambu LabPVA

    500 g · 1.75 mm

    €84.98/kg

    €42.49 for 500 g

    in stock · 2 shops