Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Treed

Treed Nylon Carbonio

Composite4 colours

Treed Nylon Carbonio comes in 4 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours4

Specifications

Specifications for Treed Nylon Carbonio
BrandTreed
MaterialComposite
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Treed

All Treed materials
  • TreedABS

    50 g–750 g · 1.75 mm

    €51.63/kg

    €38.72 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • TreedPC-ABS V0

    1 kg · 1.75 mm

    €48.40/kg

    €48.40 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • TreedHIRMA PMMA

    500 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    No prices available

  • TreedPC PBT GF

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    No prices available

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • KexcelledThe K11 PEEK GF10

    1 kg · 1.75 mm

    €519.00/kg

    €519.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotPEEK-CF

    1 kg · 1.75 mm

    €799.00/kg

    €799.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop