Ultimaker Tough PLA costs from €43.56 at 3 shops, in 3 colours.
Colours3
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €43.56 | €58.08 | 2 | In stock | |
| €43.56 | €58.08 | 2 | In stock | |
| €53.18 | €70.91 | 2 | In stock |
Specifications
| Brand | Ultimaker |
|---|---|
| Material | PLA |
| Diameter | 2.85 mm |
| Net weight | 750 g |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Price history
Across every colour of this filament
Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase. Only 2 days of prices so far.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Ultimaker
All Ultimaker materials- PETG
UltimakerPETG
750 g · 2.85 mm
€67.36/kg
€50.52 for 750 g
in stock · 2 shops
- TPU / Flex
UltimakerTPU 95A
700 g · 2.85 mm
€106.23/kg
€74.36 for 700 g
in stock · 2 shops
- Composite
UltimakerPET CF
750 g · 2.85 mmCarbon fibre
No prices available
- Composite
UltimakerNylon CF Slide
750 g · 2.85 mmCarbon fibre
No prices available
Other PLA with prices
All PLA- PLA
ElegooPLA
250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Marble, Neon
€10.00/kg
€99.99 for 10 kg
in stock · 7 shops
- PLA
PolymakerPastel Panchroma Matte PLA
1 kg · 1.75 mmMatte
€15.36/kg
€15.36 for 1 kg
in stock · 7 shops
- PLA
Bambu LabPLA Pure
1 kg · 1.75 mm
€21.99/kg
€21.99 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 6 shops
- PLA
eSUN3D PLA+
1 kg–5 kg · 1.75 mm
€16.83/kg
€50.49 for 3 kg
A refill is cheaper
in stock · 6 shops