Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Ultimaker

TPU 95A

TPU / Flex4 coloursDry storage recommendedDry before use

Ultimaker TPU 95A costs from €74.36 at 3 shops, in 4 colours.

Colours4

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€74.36€106.232In stock
€74.36€106.232In stock
€74.36€106.232In stock
€74.36€106.232In stock

Specifications

Specifications for TPU 95A
BrandUltimaker
MaterialTPU / Flex
Diameter2.85 mm
Net weight700 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic TPU's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic TPU.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €74.36lowest €74.36highest €74.36
€73.60€78.18€82.752026-10-032026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase. Only 2 days of prices so far.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Ultimaker

All Ultimaker materials
  • UltimakerPETG

    750 g · 2.85 mm

    €67.36/kg

    €50.52 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • UltimakerTough PLA

    750 g · 2.85 mm

    €58.08/kg

    €43.56 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • UltimakerPET CF

    750 g · 2.85 mm

    No prices available

  • UltimakerNylon CF Slide

    750 g · 2.85 mm

    No prices available

Other TPU / Flex with prices

All TPU / Flex
  • Bambu LabTPU for AMS

    1 kg · 1.75 mm

    €39.99/kg

    €39.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabTPU 95A HF

    1 kg · 1.75 mm

    €34.99/kg

    €34.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooRapid TPU 95A

    1 kg · 1.75 mm

    €17.17/kg

    €85.84 for 5 kg

    in stock · 6 shops

  • SpectrumTPU S-Flex 90A

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €56.82/kg

    €28.41 for 500 g

    in stock · 5 shops