Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Ultimaker

Nylon CF Slide

Composite1 colourCarbon fibre

Ultimaker Nylon CF Slide comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Nylon CF Slide
BrandUltimaker
MaterialComposite
Diameter2.85 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Ultimaker

All Ultimaker materials
  • UltimakerPETG

    750 g · 2.85 mm

    €67.36/kg

    €50.52 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • UltimakerTPU 95A

    700 g · 2.85 mm

    €106.23/kg

    €74.36 for 700 g

    in stock · 2 shops

  • UltimakerTough PLA

    750 g · 2.85 mm

    €58.08/kg

    €43.56 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • UltimakerPET CF

    750 g · 2.85 mm

    No prices available

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • KexcelledThe K11 PEEK GF10

    1 kg · 1.75 mm

    €519.00/kg

    €519.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotPEEK-CF

    1 kg · 1.75 mm

    €799.00/kg

    €799.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop