Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filament2Print

PETG CF15 Basic HS

Composite6 coloursCarbon fibre

Filament2Print PETG CF15 Basic HS comes in 6 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours6

Specifications

Specifications for PETG CF15 Basic HS
BrandFilament2Print
MaterialComposite
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filament2Print

All Filament2Print materials
  • Filament2PrintPLA Mate Basic HS

    1 kg–3 kg · 1.75 mm

    €11.64/kg

    €34.92 for 3 kg

    in stock · 1 shop

  • Filament2PrintPETG Basic

    1 kg–3 kg · 1.75 mm

    €11.64/kg

    €34.92 for 3 kg

    in stock · 1 shop

  • Filament2PrintPLA High Temp Basic

    1 kg · 1.75 mm

    €12.09/kg

    €12.09 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • Filament2PrintASA Basic HS

    1 kg–3 kg · 1.75 mm

    €16.10/kg

    €48.29 for 3 kg

    in stock · 1 shop

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • KexcelledThe K11 PEEK GF10

    1 kg · 1.75 mm

    €519.00/kg

    €519.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • CreatBotPEEK-CF

    1 kg · 1.75 mm

    €799.00/kg

    €799.00 for 1 kg

    in stock · 1 shop