Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Ensinger

TECAFIL PEEK VX

Other3 colours

Ensinger TECAFIL PEEK VX costs from €338.80 at 1 shop, in 3 colours.

Colours3

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€338.80€677.601In stock
€350.84€701.681In stock
€350.84€701.681In stock

Specifications

Specifications for TECAFIL PEEK VX
BrandEnsinger
MaterialOther
Diameter1.75 mm
Net weight500 g

Slicer profile

No slicer profile for Other: OrcaSlicer has no one generic Other profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Ensinger

All Ensinger materials
  • EnsingerTECAFIL PEEK EV

    500 g · 1.75 mm

    €677.60/kg

    €338.80 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • EnsingerTECAFIL PEEK EV CF30

    500 g · 1.75 mm

    €725.88/kg

    €362.94 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • EnsingerTECAFIL PEEK LDS

    500 g · 1.75 mm

    €725.88/kg

    €362.94 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • EnsingerTECAFIL PEEK VX CF30

    500 g · 1.75 mm

    €1,305.88/kg

    €652.94 for 500 g

    in stock · 1 shop

Other Other with prices

All Other
  • SpectrumHDPE

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €79.90/kg

    €79.90 for 1 kg

    in stock · 4 shops

  • SpectrumPEBA

    800 g · 1.75 mm

    €81.13/kg

    €64.90 for 800 g

    in stock · 4 shops

  • ColorFabballPHA

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €41.99/kg

    €31.49 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • eSUN3D PEBA-90A

    800 g · 1.75 mm

    €87.38/kg

    €69.90 for 800 g

    in stock · 2 shops